Ravnoteža je temeljni zakon života na Zemlji, ali i cijeloga svijeta. Bez ravnoteže nema pravednog razvoja, bez pravednog razvoja nema zadovoljnih građanki i građana.
Davor Škrlec, europarlamentarac ORaH-a, zajedno s kolegicama i kolegama iz frakcije EGP-a (Europske stranke zelenih) oštro je reagirao na odluku Europskog vijeća ministara zaštite okoliša koje je na jučer održanom sastanku u Luxemburgu dalo zeleno svjetlo genetski modificiranim organizmima (GMO-ima) u Europskoj Uniji.
Ministri zaštite okoliša usvojili su prijedlog EU Komisije za reviziju Sheme autorizacije genetski modificiranih organizama na teritoriju zemalja EU kojim se uvodi tzv. 'renacionalizacija' autorizacije GMO-a i veća liberalizacija procesa prihvaćanja ili odbijanja GMO-a. Novom shemom autorizacije GMO-a države ili regije dobivaju slobodu izbora žele li GMO-e ili ne. Međutim, ukoliko država ili regija odbije GMO na svom teritoriju ostat će bez ikakvog pravnog štita zajedničke EU legislative. U tom slučaju pojedina zemlja ili regija morat će se sama suprotstaviti i nositi s rizicima arbitražnih postupka koje će prema pravilima WTO-a protiv njih pokretati bio-tehnološke multinacionalne kompanije.
Grupacija zelenih u EU parlamentu kao i europarlamentarac ORaH-a, Davor Škrlec, oštro osuđuju današnji kompromis okolišnih ministara kojim su otvorena vrata liberalizaciji GMO-a u zemljama članicama EU. Davor Škrlec ovim je povodom izjavio:
'Smatramo da se radi o pravnoj smicalici s kojom se pod plaštem veće demokratičnosti dovodi u opasnost europski okoliš i poljoprivredna proizvodnja, naročito ona organska. Godinama je evidentno protivljenje GMO-ima većine građanki i građana EU. Dok još uvijek kod GMO-a postoje mnoga nerazjašnjena medicinsko-biološka pitanja te veliki rizici kontaminacije, proces autorizacije ne smije se mijenjati u smjeru olakšanja uvođenja GMO-a u okoliš, već ga treba mijenjati u smjeru većeg provjeravanja mogućih rizika. Podsjećamo da je UN-ova Konvencija o bioraznolikosti, odnosno Protokol o biosigurnosti, tzv. Kartagena protokol, u međunarodni politički kontekst uveo načelo predostrožnosti prema GMO-ima sve dok se ne dokaže kako takvi organizmi nemaju nikakav negativan učinak na bioraznolikost koja je najveće bogatstvo svijeta. Velika je važnost Protokola što je državama u razvoju omogućio priliku da na pravnoj osnovi odbiju uvoz živih modificiranih organizama (LMO-a) te GMO-a na svoje područje i to na temelju spomenutog principa predostrožnosti, odnosno u situacijama vrlo proturječnih mišljenja i podataka o njihovoj štetnosti. Smatramo da će se ovim aktom u EU narušiti dosadašnji vrlo uspješan legalistički „princip predostrožnosti“ koji je zemlje članice EU obranio od nasrtaja multinacionalnih bio-tehnoloških kompanija na globalnom tržištu. U vrijeme kad se kod američkih potrošača i farmera stvara osviještenost o štetnim posljedicama živih modificiranih organizama (LMO), Europa mora i dalje nastojati na svojim visokim kriterijima zaštite okoliša, prirode i ljudskog zdravlja.'